Kategorie
Ogród

Czy trzeba przebywać na świeżym powietrzu

Mieszkasz w centrum miasta jednak ciągnie cię na prowincję. musisz mieszkać w centrum, gdyż masz tu blisko do pracy, zresztą, nawet jeśli chciałbyś wyprowadzić się bez mrugnięcia okiem musiałbyś sprzedać mieszkanie lub wziąć kredyt, czyli bardzo dużo formalności, a ponadto nowość w życiu. Nie chcesz tego, lecz lubisz w weekend wyjechać za miasto, by delektować się dzikością przyrody i zbawiennym spokojem.

Uwielbiasz przeglądać lasy i łąki poradniki. Robisz to, kiedy masz wolne, wtedy, gdy masz chwilę wolnego, to pozwala ci na oddalenie się na chwilę od codziennych spraw, od miejskiego gwaru, to przenosi cię na łono natury, gdzie będziesz spędzał każdy weekend. Przeglądają inny poradnik o motylach, owadach i pająkach chciałbyś pomyśleć nawet o ich hodowli, ale po chwili zarzucasz tą myśl, niezwykle przecież odważną. Niemniej, myślisz przydałby się jakiś własna działka i ogród, żeby zarówno w tygodniu, jak i w weekendy, po pracy, wyskoczyć i odpocząć.

Może Cię to zaskoczy, ale dużo osób tak myśli, nawet ci, którzy kochali od zawsze ogromne miasta i nie wyobrażali sobie życia poza miastem. W jakiś sposób ich rozrywkowe młodzieńcze życie upłynęło już w dużym mieście, zasmakowali rozrywki, a teraz rozglądając się jakby za możliwością odpoczynku myśląc, jakby to było miło znaleźć się takim, zielonym miejscu.

Zwłaszcza, że sam kontakt z naturą naprawdę nam sprzyja. Jak donoszą profesorowie, miejski krajobraz (samochody, bloki, ulice) działają na nas umysł przygnębiająco, zaś zielone miejsca – parki, lasy, góry pozwalają na relaks, na odblokowanie energii mentalnej, pozwalają przede wszystkim na prawdziwy odpoczynek i relaks.

Zresztą, potrzeba człowieka przebywania na łonie natury to w zasadzie nasza naturalna skłonność do powrotu do miejsca pochodzenia. Jesteśmy dziećmi z natury, każdy z nas ma genetycznie zakodowany blisko kontakt z przyrodą. Wywodzimy się nie z miast i metropolii, lecz z naturalnych środowisk, gdzie zwierzęta i rośliny to nasze naturalne otoczenie. To więc nic dziwnego, że tak pragniemy wyrwać się w weekend, choćby na chwilę, choćby na trochę, to tak jakbyśmy pragnęli już teraz, zaraz wrócić do naszego domu rodzinnego.