Jakie zawodowe oświetlenie najbardziej sprawdzi się na scenie?

Światło było znane na scenach muzycznych i dramatycznych od najdawniejszych czasów. Jeszcze kilkanaście lat wcześniej typowe było stosowanie dużych i nieporęcznych scenicznych źródeł światła, których głównymi minusami była duża konsumpcja prądu oraz to że w dużym stopniu się nagrzewały.
Ciepło od poziomu  1
Author: INPLUS PR
Source: INPLUS PR
Sztuka tego rodzaju w ostatniej dekadzie przeszła jednak dużą przemianę. Zamiast głowic scenicznych wykorzystuje się dziś lampy ledowe, które są lekkie, energooszczędne, a przy tym mogą być sterowane i synchronizowane komputerowo, co umożliwia stworzenie fenomenalnych efektów świetlnych. Na scenach wykorzystuje się poza tym głowice laserowe, które bardzo dobrze współpracują z urządzeniami do wytwarzania dymu, oraz pozostałe pomniejsze urządzenia do oświetlania jak np. węże świetlne lub taśmy led.

Zawód oświetleniowca

W ostatnich latach powstała nawet specjalizacja tzw. v-jay’a, czyli człowieka będącego specjalistą w oprawie świetlnej występów gwiazd muzyki. Tacy osoby tworzą widowiska świetlne dla zespołów muzycznych, współpracują z Djami, są oprócz tego zatrudniani w klubach muzycznych, gdzie pomagają w instalacji urządzeń oświetleniowych.

Terapia światłem
Author: Sigma
Source: Sigma
Podstawowym wyposażeniem v-jaya jest konsoleta sterująca. Taka konsoleta jest podobna do tej używanej przez akustyków – wyposażona jest w suwaki, ekrany dotykowe i pokrętła. Umożliwia ona zaprogramowanie uprzednio wymyślonego programu wizualnego (przykładowo zsynchronizowanego z tzw. setem Djskim), bądź manualne sterowanie głowicami do oświetlania, przykładowo podczas koncertu. Taka urządzenie pozwala ponadto na współpracę z rzutnikami i wyświetlanie dodatkowych obrazów.

Oświetlenie niedrogoSprzęt oświetleniowy jest aktualnie na tyle niedrogi, że wielu Djów, obsługujących imprezy okolicznościowe czy wesela, może kupić własny zestaw dopasowany do swoich wymagań. Tacy artyści zwykle używają głowic laserowych, urządzeń do produkcji dymu, do popularnych akcesoriów zalicza się ponadto tzw. taśma (serwis www) led.

Tego rodzaju taśmy są bardzo widowiskowe, gdy stawia się je np. u podstawy konsolety. Są one oprócz tego wyposażone w mikrofon, który dostosowuje aktualne światło do puszczanej muzyki. Jest oprócz tego możliwość synchronizacji paru taśm z jednym mikrofonem, tak żeby stwarzały one dokładnie taki sam efekt.